Slide 1 Slide 2 Slide 3 Slide 4 Slide 5 Slide 6
***   Juniorka Lada Vondrová sedmá na Mistrovství Evropy do 19 let    ***    Běžkyně Lucie Maršánová 9. na Mistrovství Světa v běhu do vrhu, Jan Janů vybojoval 19. příčku    ***    Oštěpař Jaroslav Jílek byl nominován na Mistrovství světa v Londýně    ***

KRÁTKÁ SDĚLENÍ

11.9.2017

Od letošního roku je, dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 391/2013 o zdravotní způsobilosti, pro ročníky 2006 a starší, povinná lékařská prohlídka, včetně klidového EKG. Mladší ročníky mít zdravotní prohlídku nemusí.

14.6.2017

Přihlášku do atletického oddílu najdete v sekci propozice. Nábory proběhnou prvních 14 dní v září.

13.6.2017

Tréninková skupina Ivy Kaplanové a Markéty Sákrové má mimořádný tréninky ve čtvrtek 31. srpna od 16.00 hodin.

NEJNOVĚJŠÍ FOTOGALERIE

Mikulášský běh

29. 11. 2015

Přejít na fotogalerii

SPONZOŘI

Kladivář Daniel Čapek se připravuje v USA.

Druhý nejlepší kladivář České republiky v kategorii do 22 let Daniel Čapek, člen atletického oddílu Hvězda SKP Pardubice, se v létě 2012 rozhodl pokračovat ve svých studiích, ale i ve sportovní přípravě v USA ve státě Michigan. O jeho sportovních výsledcích a jeho pohledu na atletiku, kterou provozují v USA, nám poslal zajímavé informace a myslíme si, že by byla škoda se o ně se čtenáři nepodělit.

V Americe teď skončila halová sezóna, v mých disciplínách se tedy jedná hlavně o hod břemenem, jelikož ve vrhu koulí jsem moc závodit nechtěl a navíc je zde v kouli obrovská konkurence. Závodím v divizi 2, to je nižší divize v organizaci NCAA, tedy amatérská soutěž vysokých škol. Závodníci jsou v letech 19-26 let, takže jsem tento rok byl jeden z nejmladších závodících.

Břemenářskou sezonu jsem skončil s výkonem 17,44m, ale podle tréninkových výkonů jsem měl nejméně na 18,30m. To „americké“ břemeno je opravdu trochu jiné, než to naše české, a podle toho co jsem viděl, tak ne vždy vítězí technika a rychlost, ale spíš síla a výbušnost. Z tohoto důvodu si budu celkem dobře stát na kladivu. V tabulkových výkonech jsem si nevedl špatně, protože jako 20tiletý jsem se umístil na 30. místo v tabulkách USA (do 26-ti let) a kdybych to bral jen v mé věkové kategorii tak jsem byl celkem 4., což není tak špatné. Celonárodní mistrovství mi uniklo o 60cm. To je velká škoda, protože s výkonem 18m bych se řadil do 14-ti nejlepších a byla by to pro mě jedna z největších soutěží vůbec.

Musím také podotknout, že co se týká závodů, tak u nás v ČR je pro závodníky mnohem lepší a přijatelnější systém. Počínaje tím, že na každých závodech v USA je kolem 25-ti škol, což dělá kolem padesáti závodníků na disciplínu, řeší to tady tak, že podle výkonů jsou závodníci rozřazeni do 3-4 kvalifikací a až potom je finále. Jelikož jsem byl pokaždé až v té poslední kvalifikaci, tak finále začínalo naštěstí hned po naší soutěži. Doma děláme i další věci mnohem lépe. To, že je atletika tady provozována prakticky jenom na školách má podle mě velké nevýhody. Také to, že Američané dávají důraz na týmovou spolupráci, není moc na místě. Zahrnuje to i společné rozcvičení nezávisle na disciplíně a to je celkem nepříjemné a ne moc dobře. Také je velká nevýhoda, že spousta i talentovaných atletů je nucena skončit svou sportovní kariéru dnem, kdy dostanou vysokoškolský titul. Dále se závodník může účastnit závodů jen tehdy, když si zaplatí vysoké startovné (600,- a více Kč), nebo musí mít tak vysokou výkonnostní úroveň, že sežene sponzory. Díky tomu se zde atletika nedělá moc pro radost, ale spíše pro stipendium.

Musím také říci, že nemusí být pravda, že dobrý atlet tady v USA ztrácí na výkonosti. Hodně to záleží na trenérovi, ke kterému se dostane. V naprosté většině škol trenéři nestojí za nic, ale potkal jsem i trenéry např. Jud Logan (olympijský medailista, byl však pozitivní na doping), který dělá na škole Ashland výbornou práci a je to znát na výkonosti jeho závodníků. Musím dát za pravdu některým českým atletům, že na školy s nízkými rekordy nebo s neznámými trenéry není moc výhodné chodit, protože i přes skvělé zázemí se méně zkušený závodník díky neznalosti a nekvalifikovanosti trenérů spíše zhorší. Můj trenér zde v USA také není zrovna nejkvalitnější, ale mám trochu štěstí, že o přípravě kladivářů už něco vím a také jsem v kontaktu s trenérem v ČR, Janem Bartůňkem. Díky zázemí se zde můžu velice slušně připravovat, co se týká posilovny, krytých oválů, skvělé regenerační linky a vybavení je tu výborné. Nicméně v technických záležitostech směrem k hodu kladivem mi tu moc neporadí.

Za 3 týdny mám první závody v Severní Karolíně, to je pro mě cesta přes půlku USA. Jsem zvědavý, jaký výkon tam předvedu, ale jsem optimistický, protože podle kondice a fyzické formy jsem na tom dobře. Hned první závody chci přehodit rekord mé univerzity (57,50) a budu se snažit i o osobní rekord.

Do Čech se vracím 29. 5. a doufám, že se tuto sezonu probojuji mezi pět nejlepších kladivářů ČR a výkonnostně se přiblížím 65 metrům.“

Přejeme Danielovi, aby se mu i nadále ve Spojených státech dařilo, a aby si do ČR přivezl skvělou formu a podařilo se mu prosadit mezi nejlepšími kladiváři u nás.

RYCHLÝ KONTAKT

Čs. Armády 2515, Pardubice

Telefon, fax

+420 466 304 881

E-mail
hvezda-pardubice@seznam.cz

ANKETA

Myslíte si, že město Pardubice podporuje atletiku v Pardubicích dostatečně?
Ano
603
Ne
2027

Dosud hlasovalo: 2630 osob

ODKAZY

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.